Home » Czasopismo » Jabłoń w ogrodzie

Jabłoń w ogrodzie

Jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka

Tak mówi znane angielskie przysłowie. Jabłko ma ponad 30 witamin, cenne mikroelementy i wartość kaloryczną wynoszącą zaledwie 60 kalorii.

W Niemczech istnieje dziś ponad 1000 różnych odmian. Jednak nie wszystkie odmiany nadają się dla niedoświadczonych ogrodników-hobbystów. Szczególnie „stare” odmiany nie są polecane.

Lokalizacja jabłoni

Miejsce we własnym ogrodzie powinno być bardzo słoneczne. Im więcej słońca dostaną jabłka, tym więcej witamin będą miały po zebraniu. Gleba pod drzewko nie powinna być ani wilgotna, ani zbyt zbita, w przeciwnym razie korzenie nie będą mogły się wystarczająco szybko ukorzenić.

apple, fruit, food

Wielkość drzewa

Kupując drzewko należy zasięgnąć porady, jak duże będzie rosło. Do mniejszych ogrodów polecane są tak zwane drzewa espalier. W międzyczasie są też szczepione jabłonie z różnymi odmianami. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca, ale nadal przynosi różnorodność.

Czas sadzenia

Jabłonie najlepiej sadzić jesienią. Dołek do sadzenia powinien być dwa razy głębszy niż bryła korzeniowa. Aby zapewnić prosty wzrost, zaleca się również posadzenie palika. Należy jednak pamiętać, aby nie uszkodzić żadnych korzeni.

Zbiory jabłek

Podczas zbioru nie wolno pod żadnym pozorem uszkadzać pąków. Dlatego lepiej nie ściągać owoców z drzewa zbyt gwałtownie. Wreszcie, dojrzałość jabłek można rozpoznać również po tym, że można je łatwo oderwać od drzewa. Inne oznaki to wyraźne zabarwienie owocu i brązowe zabarwienie rdzenia po przecięciu.

Wykorzystanie jabłek

Dobrze wyrośnięte jabłka są zazwyczaj przechowywane. Jabłka najdłużej zachowują świeżość w temperaturze 4 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności powietrza. W razie potrzeby do przechowywania można użyć plastikowych torebek. Nie należy jednak myć jabłek, ponieważ utracona zostanie naturalna warstwa woskowa. Zepsute jabłka należy natychmiast posortować.

apple cider, homemade, apple

Małe jabłka i opadłe owoce są często tłoczone na sok. Można tu wykorzystać nawet zjedzone przez robaki jabłka. Tylko zgniłe owoce muszą być sortowane. Psują smak. Sok z jabłek produkowany jest za pomocą prasy do jabłek. Prasa do jabłek do użytku domowego oferowana jest na stronie www.apfelpresse.net, co może zaoszczędzić wyprawy do komercyjnej wyciskarki do owoców.


Dowiedz się więcej na ten temat

Rośliny i kwiaty